Informační lišta
Éra betaglukanů přichází! Představujeme MycoMedica PRO.
Zvolte jazyk země, do které chcete zboží doručit. Podle toho přizpůsobíme web, aby bylo možné zvolit dopravu a zaplatit za objednávku.

Ohňovec

Latinsky: Phellinus linteus

Česky: ohňovec brázditý

Čínsky: Song Gen, Sang Huang

Japonsky: Meshimakobu

Korejsky: Sang Hwang, Sang Mogi

Vitální houba Ohňovec je v Asii znám dlouhá tisíciletí a je součástí tamních tradičních medicín. Tisíciletou tradici má především v tradiční korejské medicíně.

Tato pomalu rostoucí houba parazituje hlavně na moruších a dubech, ale i vrbě a topolu. Patří mezi stopkovýtrusé. Plodnice je přisedlá ke stromu a bývá hnědá až černá. Vzhledem ke své hořkosti se v kuchyni nepoužívá. Roste zejména v teplých oblastech, např. tropické Americe, Africe a velmi populární je v jižní a východní Asii, hlavně v Číně, Japonsku a Koreji.

Ohňovec je zmiňován i v nejznámějším čínském herbáři Shennong. Ten začal být psán už za doby dynastie Han před cca 200 lety před naším letopočtem. Lékopis psaný Quan Zhenem (dynastie Tang) popisuje využití ohňovce zejména v případě krvácení, hemostázy a menstruačních obtíží. V období dynastie Ming byla houba používána jako diuretikum, hemostatikum a na posílení vnitřních orgánů. Houba je stále je hojně využívaná, a to nejen v čínské tradiční medicíně.

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny

Povaha: studená

Chuť: lehce hořká

Tropismus: Játra, Žaludek, Tlusté střevo

Hlavní účinky podle tradiční čínské medicíny:

Kdy používáme vitální houbu Ohňovec pro udržení či zlepšení zdraví?

1) Podpora trávení a peristaltiky

Poznámka: 

Vlhko a horko se často spojí a vytvoří vlhké horko (Shi Re). To má tendenci zalepovat a zhoršovat průchodnost organismu. Můžeme to být třeba zánět, ale vlhké horko je širší pojem.

Příznaky vlhkého horka: tíha, únava, celkové pocení, kožní problémy, mokvání, výtoky, průjmy…

Poznámka:

Horkost Žaludku je patologie spojená s prázdnotou Yin Žaludku. Příčinou bývá vydatná strava, pálivé a ostré koření, alkohol, jezení mezi jídly a jezení pozdě večer.

Příznaky horkosti Žaludku: pálení žáhy, gastritida, reflux, žaludeční vředy, krvácení dásní, parodontóza, zápach z úst, vlčí žravost, zánět dásní apod.

2) Alergie a astma

3) Protinádorové účinky

4) Regulace imunitního systému

5) Revmatoidní artritida

Poznámka:

Z pohledu čínské medicíny je revmatoidní artritida (Bi Zheng) způsobená vpádem vnějšího patogenu do periferií oslabeného organismu, kde vytvoří blokádu. Ta způsobuje bolest, dochází ke stagnaci tekutin a mohou vznikat otoky. Blokáda má také tendenci se zahřívat. U těchto stavů je vhodný Ohňovec, díky své chladné povaze a schopnosti uvolňovat blokády.

6) Chronické záněty

Poznámka:

Termín zánět se lehce překrývá s termínem čínské medicíny – vlhkou horkostí. Proto je vhodný u všech stavů, které by čínský lékař nazval vlhkou horkostí, ať už se vyskytuje kdekoliv v organismu.

7) Kožní problémy

8) Bolestivé stavy

9) Podpora plodnosti

Méně časté použití Ohňovce v klinické praxi:

Co si pamatovat:

Ohňovec odvádí vlhké horko, oheň a hlen. Je vhodný při chronických i kožních zánětech a blokádách z horka u revmatoidní artritidy.