Latinsky: Polyporus umbellatus
Česky: choroš oříš
Čínsky: Zhu Ling 豬苓
Japonsky: Chorei
Vitální houba Polyporus se po staletí používá jako močopudný prostředek. Jeho jméno v čínštině znamená „prasečí výkal“. To pro jeho hrudkovité černé útvary.
Roste na kořenech stromů, nebo hnijících kmenech, větvích či pařezech. Preferuje hlavně habry, duby a buky. Plodnice je tvořená krátkým třenem, který je přisedlý k dřevu. Z něj odstupují “nožky”, na nichž se vytváří drobné do nitra vmáčknuté kloboučky. Tím vzniká do trsu formovaná plodnice, která je podobná velké tmavé hlávce květáku. Plodnice tak může mít i přes 50 cm v průměru. Polyporus preferuje mírné a chladnější podnebné pásmo. Můžeme ho najít v Severovýchodní Asii, Severní Americe i Evropě. Polyporus roste i u nás. Roste i u nás – v Polabí, jižních Čechách a na Moravě. Ve volné přírodě se již vyskytuje vzácně. Je však natolik populární, že se pěstuje komerčně.
Používání Polyporu je popsáno v herbářích tradiční čínské medicíny z období dynastie Han, je však znám už z dob před naším letopočtem. Chorošovité houby byly hojně využívány i v Evropě. Ledovcová mumie Ötzi měla u sebe houbu březovník obecný. Ta je úzce příbuzná s chorošem – údajně proto, aby se mohl chránit proti infekcím.
Do vědeckého systému byl Polyporus zapsán v roce 1801. Tenkrát jej přírodovědec Ch. H. Persoon pojmenoval Bolletus umbellatus. Následně byl v roce 1821 Polyporus přesunut mezi polypory švédským mykologem E. M. Friesem.
Účinky je Zhu Ling podobný houbě Fu Ling (pornatka kokosová), nemá však jeho doplňovací účinky. Za to je silnější v odvádění vlhkosti.
Povaha: neutrální, lehce svěží
Chuť: lehce sladká, lehce hořká, mdlá
Tropismus: Slezina, Ledviny, Močový měchýř
1) Diuretické účinky – podpora močení, otoky
2) Průjmy
3) Kvasinkové infekce a chlamydie
4) Záněty urogenitálního traktu
5) Podpora u rakovin
6) Podpora imunitního systému
7) Kožní problémy
8) Růst vlasů
9) Snižuje krevní tlak
Pozor:
Nelze ho používat, pokud není přítomná škodlivá vlhkost, neboť může dojít k poškození Yin!
Co si pamatovat: