Informační lišta
Éra betaglukanů přichází! Představujeme MycoMedica PRO.
Zvolte jazyk země, do které chcete zboží doručit. Podle toho přizpůsobíme web, aby bylo možné zvolit dopravu a zaplatit za objednávku.
shutterstock_1807582054-2

1.

Nejprve si pojďme dopovědět jeden podivuhodný příběh o tom, jak byla houba Cordyceps objevena. V těch dobách, to je jisté, ještě neměla žádné jméno. První, kdo ji ve skutečnosti objevil, byli divocí jaci a potom také jejich domestikovaní potomci, jaci domácí. Ti se pěstovali jako hospodářská zvířata v náhorních planinách Tibetu a Pamíru už před více než dvěma tisíci lety. Pásli se a bylo jim dobře, to víte, zdravý vzduch a kvalitní strava. A bylo jim pak ještě lépe, když začali spásat podivuhodnou houbu připomínající divnou housenku. Zvířata byla najednou tak vitální a plodná, až se člověk rozhodl vyzkoušet si to všechno také na vlastní kůži. A fungovalo to. A funguje dodnes.

7 velmi překvapivých faktů o houbě zvané Cordyceps

Patří mezi nejslavnější zástupce houbové říše. Smaženici si z něj sice neuděláte, můžete ho však využít jako skvělého parťáka pro vaši vitalitu. Jak jinak vždyť patří do velké skupiny vitálních hub. Vitální houbu zvanou Cordyceps používají evropská i asijská medicína už stovky let. Ta evropská, pravda, poznala účinky housenice čínské mnohem později, ale dávní pasáci jaků na náhorních plošinách Tibetu by o jejích podivuhodných účincích mohli vyprávět celé hodiny. A neunavili by se…

3.

Vyznavači sportovních výkonů, zpozorněte. Tahle houba prý stála – samozřejmě utajeně – za vynikajícími úspěchy čínských sportovců na několika posledních olympiádách. Jestli je to mediální pomluva, nevíme, jisté ale je, že špičkoví sportovci a vyznavači různých forem ultra závodů si Cordyceps nemohou vynachválit. On totiž platí za nejsilnější dobíječ vitality a životní energie z celé rostlinné říše. Tradiční medicína její účinek vysvětluje schopností Cordycepsu doplňovat takzvanou ledvinnou esenci (čínsky Jing, čti ťing), která stojí nejen za naší životní vitalitou, ale také za možností aktivovat ohromné zdroje energie ve svalech. Houba cordyceps tak dokáže nabíjet „sportovní baterie“, pomáhá zvyšovat fyzický výkon člověka, a to jak ve sportu, tak i při reprodukci.

2.

Ono divné jméno housenice čínská nedali lidé houbě náhodou. Kdybyste jen věděli, jak tahle houba vzniká, jak se rodí, nedivili byste se ani na chvíli. Tahle houba se totiž na samém počátku svého života chová jako predátor. V letních měsících její spory napadnou volně žijící housenku, tedy larvu jednoho speciálního druhu motýla. V jejím těle se zárodek houby usadí a hezky si v ní roste. Jednoho krásného dne svého hostitele dočista sní. Ale jeho tvar si kupodivu nechá. Navenek tedy zůstává skořápka od housenky, uvnitř se narodila úžasná houba. Napůl housenka, napůl houba. Už je tedy jasné, odkud se vzalo jméno housenice? V západních zemích se pro tuto houbu ale vžil spíše název latinský: Cordyceps.

5.

Tradiční čínská medicína, stejně jako ta tibetská či jiné medicíny z východní Asie vnímají Cordyceps jako houbu s teplou charakteristikou. Tahle houba tedy není neutrální, ani chladivá, ona zahřívá naše tělo, ale především roztápí naše životní kamínka. Tuhle roli kotle či krbu hraje dle čínské medicíny v těle orgán Ledvin. Když v nich plápolá ten správný oheň, jsme vitální a zdraví. Když pohasíná, protože nepřikládáme, tělo chřadne a churaví. Houba Cordyceps však dokáže znovu roztopit životní kotel našeho organismu. Proto při jejím užívání mají být opatrní lidé přirozeně yangoví, lidé s nadbytkem vnitřního horka, lidé silně se potící, s červenými tvářemi, lidé s ohnivou konstitucí. Naopak lidem zimomřivým, od přírody yinovým, lidem s chladem v ledvinách či obecně kdekoli po těle, takovým je houba Cordyceps velmi vítaným průvodcem na cestě vitality.

4.

Už jsme vzpomínali na dávný horský skot, jak byl vitální a plodný. Stejné je to prý také s člověkem. Ledvinná esence Jing, kterou Cordyceps unikátním způsobem doplňuje, totiž ovlivňuje nejen naše sportovní výkony, ale má vliv také na podporu libida. Je to přirozené, když cítíme dostatek životní síly a vitality, to se nám to skáče, běhá, plodí. Když jí máme málo – a tímhle nedostatkem lidé na současném západě velmi citelně trpí – jsme povadlí, necítíme se plni života a na nějaké běhání či snad na sex jako za mlada nemáme ani pomyšlení.

6.

Chuť Cordycepsu je podle čínské medicíny sladká. To znamená, že ji bude mít v oblibě orgán Sleziny. Ta sladkou chuť vyhledává, tu sladká chuť posiluje. A čím lépe se má Slezina, tím lepší je naše trávení. A trávení, jak známo, je základem dobrého fungování naší imunity.

7.

Už jsme vzpomínali na kamínka našeho organismu sídlící v Ledvinách. Cordyceps je umí znovu roztopit. Znamená to tedy, že podle čínské medicíny má směrem k Ledvinám svůj hlavní účinek, takzvaný tropismus. To ale není všechno, kromě toho umí tato houba velmi silně doplňovat yinovou část energie Plic. To ocení zejména lidé se slabou plicní konstitucí, nebo ti z nás, kteří kvůli nedostatečnosti yin v Ledvinách přišli také o část yinové energie Plic. A Plíce, jak známo, jsou nejen „dvoranou všech cév“, ale také místem, kde vzniká obranná energie našeho organismu, takzvaná Wei Qi. A kdo se umí účinně bránit, nebývá snadno přemožen.

Houba zvaný housenice čínská je mimořádné a podivuhodné stvoření. Původem houba, původem motýl, na pohled divná kroucená paprika. Houbu, jak je známe, zrovna moc nepřipomíná. Co nám ale připomenout může? Že lidé a houby jsou si geneticky mnohem bližší než třeba člověk a ta nejkrásnější květina v botanické zahradě. Máme spolu překvapivých 30 a víc procent genetické příbuznosti. Možná proto na nás houby mají tak silný účinek, možná proto jsou tak úspěšné tam, kde leckterá léčivá bylina silou nestačí.

Bezdůvodná skleslost, pocit plnosti, neustálá únava, depky z nedostatku tepla a slunce. S těmito pocity se mnozí z nás setkáváme vždycky na sklonku zimy, těsně před příchodem jara. Možná je za tím vším jen přirozená touha organismu po novém období plném života. Třeba jen chceme stejně jako rostliny znovu rozkvést. Nebo nám náš organismus nekompromisně hlásí, že je čas na vnitřní úklid. No a kdy k tomu najít lepší příležitost, než právě teď? Vždyť podle tradiční čínské medicíny nastává nejvhodnější období pro detoxikaci jater, naší malé, ale výkonné chemické továrny.
neexpedujeme