Miluji jaro! Dny se prodlužují, příroda se probouzí, člověku se hned lépe vstává. Reagujeme na světlo, stejně jako stromy a kytky. Kyslík, proudící ze svěžích zelených listů nás instinktivně nutí se zhluboka nadechnout, krevní oběh se rozproudí, póry se otevírají a metabolismus se rozjíždí. Je to ideální čas k hubnutí.
Oslabená Slezina je nejčastějším problémem, se kterým se pojí únava a pomalé trávení s řídkou stolicí. Na tomto „terénu“ se rychle objeví vlhko, způsobující pocit tíhy, plnost v břiše a průjem. Řešením je Slezinu posílit, vlhko vysušit a odvést močením. To dělá směs Lian Ren San (MycoClean), která obsahuje slzovku a Maitake a další dvě byliny, upravující trávení a zastavující průjem. Má jemné a šetrné působení a posiluje nejen trávení, ale i psychiku. Je přece známo, že každý problém a překážku lze s dostatkem energie zvládnout.
Dalším problémem, se kterým se v rámci oslabené Sleziny na jaře často setkáváme, je stagnace potravy v břiše a střevech. Tento problém se nejčastěji týká dětí. Nejen pro ně je určen Beránčí sirup, který vychází z tradičního receptu Bao He Wan, určeného na podporu trávení, zejména v souvislosti se slabým žaludkem a slinivkou. Obsahuje byliny, které zlepšují trávení bílkovin, tuků a škrobů a také Chagu, která vyživuje Játra, Ledviny a Srdce, podporuje obrannou Qi a chrání sliznice trávícího traktu. Nezapomínejme, že ve střevech leží podstatná část naší imunity, která je na jaře hodně zaměstnaná.
Každý zažil stav, kdy se svírá žaludek, není chuť jíst a v hlavě proudí trysk myšlenek, který nám nedovolí spát. Ráno je pak pomalé, přes den chybí energie, přidává se neklid a podrážděnost. To jsou příznaky stresu, který se zvnitřnil (somatizoval) v oblasti břicha. Toto stažení postihuje svaly břicha, stejně jako hladkou svalovinu žaludku. Ten se nedokonale stahuje, zhoršuje se trávení zejména bílkovin, člověk vyhledává to, co se nejlépe tráví. To jsou škroby a cukry. Bohužel se tak ochuzuje o kalorie, proto pojídá celý den, namísto řádných jídel a svačin. Výsledkem je prázdnota Qi a krve, vedoucí k nespavosti a častému probouzení v noci. Hericium je nejlepší vitální houba na posílení Žaludku a psychiky. Má výrazný uklidňující efekt a zlepšuje spánek, potřebný k regeneraci a doplnění Qi Sleziny. Dokáže vyvést organismus ze zacyklovaného kruhu nespavosti v noci a únavy přes den. Říká se o něm, že působí na všechny orgánové soustavy a neměl by chybět při zvýšené stresové zátěži, spojené s trávícími problémy a zhoršením mentálních funkcí.
Slezina, kam patří v podstatě všechny orgány a žlázy podílející se na trávení, a Játra zajišťující průchodnost organismu, jsou harmonická dvojice. Jsou ve vztahu kdy Dřevo kontroluje Zemi. Když je Qi Jater harmonická, podporuje Slezinu (trávení) a zabezpečuje hladké proudění krve, která je nositelkou živin a kyslíku pro celé tělo. Jedná se o zušlechtění Sleziny a využití jejího plného potenciálu.
Problém nastává v případě prázdnoty krve Jater. To se nestane přes noc, ale je výsledkem vyčerpání a špatné regenerace. Yang Jater ztratí kontrolu a utrhne se od Yin. Podle aktuálního stavu organismu na sebe vezme podobu větru, nebo ohně. A začne škodit. Oheň spaluje vše nahoře, vítr způsobuje neklid a bolesti hlavy, ale co je nejblíž, je Slezina. Ze vztahu kontroly se stane stav ponižování a trestání. Objeví se tlak a bolest v podžebří, nafouklé břicho a nevolnost. Člověk nedokáže přijmout větší množství jídla, jinak hned letí ven.
Řešením je posílit Slezinu a Žaludek, uvolnit a rozhýbat jaterní Qi a doplnit krev a Yin Jater. Neboli harmonizovat Zemi a Dřevo. MyLiver je určená k podpoře Jater v souvislosti s únavou a zhoršenou regenerací. Využívá kombinaci vitálních hub Chaga a Reishi a společně s dalšími bylinami posiluje krev a Yin Jater. Působí na trávení a zlepšuje mentální i fyzický výkon. Jinými slovy pomáhá při zvýšené stresové zátěži zvládat stres a po jeho skončení vypnout, relaxovat a podpořit regeneraci. Pomáhá tak předcházet problémům se zvýšeným cholesterolem nebo zhoršenými jaterními testy, jež jsou projevem dlouhodobě nedostatečně kompenzovaného stresu a špatného spánku.
Někdy je třeba spíš ubrat než přidat. A platí to i v jídle, zejména v období předjaří a jara. Ubrat na těžce stravitelných pokrmech, klidně zmenšit porce, ale udržet potřebné množství bílkovin a tuků. Bílkoviny, to je funkce, pohyb, teplo. Tuky dávají nejvíc energie po dlouhou dobu a rostlinné oleje jsou pomocníkem Jater. Na druhou stranu jednoduché cukry nebo příliš mnoho škrobů je zbytečný balast, který nám kromě zhoršeného trávení nic nepřináší. Klidně jich na talíři uberte, zařaďte pravidelné procházky, dostatečně pijte vodu a bylinkové čaje a dejte jarní únavě sbohem!