Tipli byste si, čeho je v našem životě přespříliš? Co nám brání žít spokojeněji a co se negativně podepisuje na celkovém zdraví? Jsou to naše vlastní myšlenky. Je jich prostě moc. Neustále se nám honí hlavou a my je nedokážeme zastavit. Máme něco v hlavě a nedokážeme to opustit. Jako bychom byli na kolotoči. Stále se vracíme na to samé místo, k té samé myšlence.
V čínské medicíně tomu říkáme přemítání. A zde myslíme přemítání patologického charakteru. Je to stav, kdy se nám hlavou honí myšlenky a my je nedokážete zastavit. A teď malé překvapení - podle čínské medicíny souvisí přemítání s orgánem Sleziny.
Čínská medicína rozděluje tělo do pěti systémů a každému vládne jeden orgán. A každý ze systémů řídí jednu emoci (pozn. toto chápání se úplně neslučuje s chápáním západní psychologie, kde přemítání emoce není). A za přemítání je zodpovědná Slezina. Slezina je také zodpovědná za trávení potravy, kdy z potravy vyrábí Qi a krev - palivo pro náš organismus. Pokud je energie Qi Sleziny oslabená, pak nejen že špatně tráví potravu, což vnímáme jako nadýmání nebo průjem, ale také nedokáže „strávit“ různé myšlenky. Proto často večer nemůžeme usnout.
Dalším orgánem, který má co dočinění s přemítáním je naše Srdce. Podle čínské medicíny sídlí v Srdci duše Shen. Volně řečeno naše psychika. Srdce je zodpovědné za naše psychické naladění a zároveň řídí všechny naše emoce. Tedy i přemítání.
Je-li Srdce v nerovnováze, pak kromě přemítání můžeme vnímat např. neobvyklé bušení srdce, psychickou únavu, problémy se soustředěním, zapomnětlivost, úzkost či deprese.
Stačí si sednout na kraj židle, vytáhnout tělo směrem k nebi - za bodem Bai Hui (akupunkturní bod na vrcholku hlavy). Jako byste byli loutka a za provázek se vytáhli směrem nahoru. Tím se narovná páteř. A pak už stačí jen pozorovat svůj dech. Nádech, výdech… Nádech, výdech… Nádech, výdech… A stále dokola.
Myšlenky budou stále přicházet, to je normální. Vy si je ale představte jako bubliny, pozorujte je a nechte je plout okolo. Nebo je odstrčte. Ale nehodnoťte je, nerozebírejte je. Jen je pozorujte a nechte je proplouvat. Ony se vás netýkají. Ano, zpočátku je to těžké, ale zkuste to postupně. Začněte s krátkou meditací na 5 minut. A každý den dobu prodlužujte, až vydržíte 20 minut. To stačí. Jen nezapomeňte meditovat každý den. Uvidíte, jak vás brzy myšlenky a emoce přestanou kontrolovat a naopak kontrolovat budete vy je.
Pokud tedy máte problémy s přemítáním, použijte tinkturu Ukotvená myšlenka. Je třeba ji užívat minimálně 2−3 měsíce. Ale jako vždy hodně záleží na konkrétním stavu.
Čínská medicína nabízí i další bylinné recepty, které dokáží harmonizovat náš psychický stav:
Tinktury dávkujte podle váhy. Pokud vážíte 70 kg, užívejte denně 70 kapek, které rozdělíte do dvou dávek – 35 kapek ráno a 35 kapek odpoledne. Někdy doporučuji přidat stejnou třetí dávku i v poledne. Chce to vyzkoušet. Pokud vám vadí obsažený alkohol, nakapejte tinkturu do hrníčku a zalejte ji asi 1 dcl vroucí vody. Alkohol cca po 5 minutách vyprchá. Po vychladnutí ji můžete vypít.
Pokud užíváte tinktury společně s vitálními houbami, nejprve si dejte tinkturu a asi po 15 minutách houby. A to vše na lačno.