S blížícím se podzimem, začne být imunita opět často zmiňovaným pojmem.
Pokud se zeptáte, jak si imunitu posílit? Nečekejte jednoduchou odpověď. Imunita souvisí s mnoha systémy v těle. Oslabené imunita pak může být jednou ze spolupříčin kardiovaskulárních onemocnění, chronických zánětů, neurologických problémů, střevních onemocnění, chronického únavového syndromu apod.
Imunitní systém nám také pomáhá udržovat si vnitřní homeostázu, což je schopnost organismu udržovat si stabilní vnitřní prostředí. To je extrémně důležité pro naše fungování a existenci. Být schopen vyvažovat naše vnitřní prostředí, i když se vnější podmínky neustále mění.
Proto je velmi důležité budovat si silný imunitní systém. Dobrá imunita je základem našeho zdraví, protože představuje první obrannou linii před škodlivými patogeny (viry, bakteriemi, parazity a mnohými jinými).
Psychická odolnost nebo také psychická imunita představuje schopnost naší mysli odolávat stresu, negativním emocím a náročným životním situacím. Je to obdobné jako fyzická imunita, která chrání naše tělo před nemocemi. Silná psychická imunita nám pomáhá lépe se vyrovnávat s výzvami života, udržovat si duševní pohodu a vyrovnanost. V dnešní hektické době je tato schopnost nadmíru důležitá.
Pojďme se na to podívat očima čínské medicíny. Čínská medicína vnímá naše tělo jako jeden celek. Fyzické i psychické tělo je úzce propojeno a nerovnováha jedné části vždy vyvolá nerovnováhu té druhé.
Římský básník Juvenalis přišel s myšlenkou, že ve zdravém těle je zdravý duch. Pokud se budeme snažit udržet si zdravé tělo, s vysokou pravděpodobností budeme mít silnou psychiku a jen tak něco nás nerozhodí. A platí to i naopak. Když nebudeme fyzicky silní a odolní, nebudeme odolní ani psychicky. A naopak. Budeme-li ve stresu, prožívat silně své emoce, nebo je potlačovat, začne postupně strádat i naše fyzická stránka. Stále mějte na paměti, že vše je velmi úzce propojené.
Budeme-li tedy budovat silnou fyzickou imunitu, posílíme tím zároveň i tu psychickou a celkovou odolnost. To se lehce řekne, ale v praxi to tak jednoduché není.
Než si povíme, jak na to, řekneme si, které orgány jsou podle čínské medicíny za naši psychickou imunitu (odolnost) zodpovědné.
Čínská medicína rozděluje náš organismus do pěti systémů. A každému systému velí jeden orgán (též nazývané „plné orgány“ neboli Zang). Jsou to „šéfové“, kteří řídí naprosto vše v našem organismu. A to jak v jeho fyzické části, tak i v té psychické. Jejich vnitřní síla a harmonický vztah mezi nimi jsou zodpovědné za naše zdraví, tzn. i za to, že jsme fyzicky i psychicky odolní.
Srdce (Xin):
Játra (Gan):
Slezina (Pi):
Plíce (Fei):
Ledviny (Shen):
Ledviny jsou spojeny s emocí strachu a jsou považovány za základ životní síly a esence (Jing). Zdravé Ledviny podporují odolnost proti stresu a dlouhověkost. Nerovnováha může vést k pocitům nejistoty, strachu a slabosti. Lidé s oslabenou energií Ledvin mají problémy s pevnou vůlí a se sebedůvěrou.
V tradiční čínské medicíně existuje jedna oblast, která se zabývá prevencí. Která nám říká, jak žít, abychom se ve zdraví dožili vysokého věku - Yang Sheng Fa, což v překladu znamená Umění pěstování života. Hodně se o tomto umění dozvíte na webu www.CestaZelvy.cz.
Želva je jakýmsi symbolem dlouhověkosti. Běžně se dožívá věku 150 let. Klidně si kráčí životem, jelikož stojí stabilně na 4 nohách:
Pokud si udržíme tyto čtyři oblasti v harmonii, prožijeme dlouhý a zdravý život.
Pravidelně se hýbejte:
Fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a snižují stres. Zkuste si každý den vyhradit čas na procházku, běh nebo cvičení. Výborný je Qi Gong nebo Tai Ji.
Kontrolujte emoce a myšlenky:
Smiřte se:
Jezte opravdové potraviny:
Jezte průmyslově nezpracované potraviny. Jezte pestře, kvalitně a pravidelně. Nepřejídejte se. Pokud jste zdraví, můžete jíst prakticky cokoliv. Přiměřeně. Snažte se jídelníček přizpůsobovat ročnímu období, věku a pracovní zátěži.
Dávejte si reálné cíle:
Stanovte si jasné, dosažitelné cíle a po jednotlivých krocích pracujte na jejich plnění. Malé úspěchy posilují sebevědomí a motivaci. Je dobré si psát pravidelně deník. To hodně pomůže s kontrolou myšlenek a i emocí. Večer si vyhodnoťte svůj den a těšte se na to, co vás čeká dny následující.
Myslete pozitivně:
Dostatečně spěte:
Dostačující a kvalitní spánek je klíčový pro obnovu těla i mysli. V noci dochází podle čínské medicíny k regeneraci a očistě organismu. Udržujte pravidelný spánkový režim a vytvořte si příjemné prostředí pro spánek. Důležité je naspat toho co nejvíce před půlnocí.
Omezte stres:
Udržujte dobré vztahy:
Toto je za nás nejdůležitější bod ze všech. Dobré vztahy jsou velmi důležitým aspektem vašeho zdraví. Pravděpodobně tím nejdůležitějším. Lidé hodně řeší jídlo a svoje emoce, ale na návštěvu nemocné babičky čas nemají. Odložte telefony a virtuální svět. Buďte se svými blízkými tady a teď. Je to pro vás extrémně důležité.
Buďte spokojení:
Meditujte pravidelně:
Pravidelná praxe mindfulness nebo meditace pomáhá zklidnit mysl, zvýšit soustředění a snížit úzkost. Zkuste si každý den najít pár minut na meditaci nebo hluboké dýchání. Nebo si alespoň dovolte chvíli si sednout, nic nedělat a jen „koukat do blba“.
Jezte houby:
Houby, a hlavně vitální houby, jsou nejlepší přírodní stimulanty imunitního systému. Pomohou nám s adaptací na neustále se měnící podmínky kolem nás. A kromě fyzické imunity pomáhají i s psychickou odolností. Nejen, že odrazí útok virů a bakterií, ale i různých mentálních škůdců, kteří na nás denně „útočí“ z médií či od negativně naladěných lidí.