Informační lišta
Éra betaglukanů přichází! Představujeme MycoMedica PRO.
Zvolte jazyk země, do které chcete zboží doručit. Podle toho přizpůsobíme web, aby bylo možné zvolit dopravu a zaplatit za objednávku.

Srdce – sídlo duše Shen

Když jsem byla malá, myslela jsem si, že srdce má tvar, no, srdíčka přece. A že leží vlevo, nikoli uprostřed. A že kdo má studené ruce, ten má upřímné srdce. Zdá se tedy, že moje dětské já, stejně tak jako tradiční čínská medicína, jsme vnímaly, že Srdce je něco mnohem víc než jen nějaký kus svalu, který pumpuje kamsi krev. Srdce je tu zkrátka od toho, abychom žili a žili dobře. A v květnu, představte si, má své, no, něco jako narozeniny.

Každý den od 11 do 13 hod je naše Srdce v největší aktivitě a to platí pro celý rok. Jenže v květnu je to ještě zajímavější. V tomto měsíci je podle tradiční čínské medicíny Srdce na vrcholu své aktivity. Ne že by jindy svou práci odbývalo, ale květen je zkrátka „jeho“ měsíc. A právě v této době, v okamžicích rodícího se léta, které přináleží Ohni, bychom měli o své Srdce pečovat ještě mnohem lépe než po zbytek roku.

 

Duše Shen

V tradiční čínské medicíně pojem Srdce zahrnuje nejen samotný orgán, ale také jeho metaforické pojetí – sdílené s lidmi na Západě – v němž srdce představuje centrum mysli a emocí, což odráží také řada výrazů typu „vy nemáte žádné srdce“, nebo „dal do toho srdce“, nebo třeba „měl srdce na správném místě“.

Není bez zajímavosti, že čínské slovo pro Srdce, v latince přepisované jako Xin (vyslov „sin“), je často překládáno jako „srdce a mysl“. Podle tradiční medicíny tedy Srdce nejen reguluje cirkulaci krve, ale zároveň ovládá vědomí, ducha, spánek, paměť a je domovem mysli.

V Srdci sídlí jedna z našich duší, jedna z těch nejdůležitějších, jmenuje se Shen (ano, má stejné jméno jako Ledviny). Tato duše řídí naši psychiku, myšlení a vědomí. Vytváří naši osobnost, to, jací jsme. Do Srdce se promítají všechna naše citová hnutí. Proto nevyrovnaný duševní život nejvíce postihuje právě tento orgán. A právě v tom je velký rozdíl mezi čínskou a západní medicínou. Čínská medicína sice chápe „řídicí“ funkci mozku, nicméně se na něj dívá jen jako na stroj, který pomáhá tvůrci a hybateli, kterým je právě duše Shen sídlící v Srdci.

Víte, že pokud mají Srdce v harmonickém stavu, jsou lidé upřímně přátelští, pokorní, mají takzvaně „otevřené srdce“ a pozornou mysl. Schopnost myslet jasně je vůbec takovou ústřední vlastností lidí s harmonickým Srdcem a myslí.

Srdce řídí krevcévy

Teorie čínské medicíny říká, že Srdce, resp. jeho energie Qi řídí naši krev a cévy. Cévy jsou místem, kde je krev skladována a rozváděna do celého organismu, aniž by se zastavil nebo zpomalil její tok. Důležité je, aby krev proudila ve správných trasách a nedocházelo k jejímu vylévání mimo ně.

Vztah Srdce a krve je dvojí. Jednak srdce rozhání krev po celém těle pravidelným pulzováním a zároveň tokem energie Qi, čímž umožňuje, aby se výživa v krvi obsažená dostávala do všech potřebných míst - k orgánům, měkkým tkáním, kostem, pokožce, atd. Za druhé má Srdce na svědomí samotnou tvorbu a doplňování krve společně se systémem Sleziny a Plic. Slezina produkuje trávením potravy energii Qi, kterou dopravuje do Plic, kde je promíchávána s Qi přijímanou plícemi ze vzduchu a následně vstupuje do Srdce. V něm se přimíchává do krve, doplňuje ji a proměňuje se v ní.

Z toho vyplývá, že Srdce je zodpovědné za kvalitu celého našeho kardiovaskulárního systému. Pokud je zdravé, pak i tepny, žíly, vlásečnice jsou pružné a průchodné, krev volně proudí a pravidelně pulzuje.

 

Na srdce jsou Poděbrady a...

Poděbrady prý léčí srdce. Asi to bude pravda, vždyť lázeňství má zde více než stoletou tradici. A přírodní doplňky stravy, léčivé bylinky a vitální houby, ty jsou o tisíce a tisíce let starší, tak se pojďme poradit také s nimi. Když je správně zkombinujete, můžete pozitivně podpořit činnost svého Srdce, a to v obou rovinách, fyzické i té psychické.

Jestli chcete svému Srdci udělat v květnu radost, nadělte mu některý z těchto dárků:

  • Císařův poklad: Na obrázku uvidíte vlídného císaře s pohádkově vyobrazeným planoucím srdcem. Základem této tinktury je tradiční receptura Rou Fu Bao Yuan Tang.

  • Blokáda císaře: Tato bylinná alkoholová tinktura má na etiketě obrázek přísného císaře s rukama složenýma v oblasti srdce. Při její výrobě se vychází z receptu tradiční čínské medicíny Xue Fu Zhu Yu Tang.

  • Auricularia: Tuhle houbu určitě znáte pod názvem Jidášovo ucho, jinak též ošklivě řečeno boltcovitka chlupatá. V čínské medicíně je ceněná pro široké spektrum účinků na lidský organismus. Je bohatá na minerály, vitamíny i polysacharidy a kromě dalšího je zdrojem antioxidačního melaninu. Má ráda Srdce a je to prý vztah vzájemný.

  • MycoCholest: skvělá směs vitální houby Shiitake a červené fermentované rýže. Ta díky obsahu monakolinu přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Pro podporu účinku jsme přidali také koenzym Q10 a rutin.

  • Reishi: V čínské medicíně se houba Reishi používá k podpoře vitality a obranyschopnosti. Má výrazné adaptogenní účinky. V rámci EU je o této houbě možné oficiálně tvrdit, že podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, podporuje normální funkce oběhové soustavy a že podporuje udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

Tak ať vám nikdo a nic nezlomí Srdce, a to ani v květnu.



Pozn.: Jistě si myslíte, že neznáme pravidla českého pravopisu, jelikož někdy píšeme Srdce s velkým „S“ a někdy zase srdce s malým „s“. Máme takové pravidlo. Pokud píšeme o Srdci jako o jednom ze systémů tradiční čínské medicíny, tak píšeme velké S. Pokud ale píšeme o srdci jako o orgánu, který pumpuje krev do vašich cév, tak používáme malé s.

 

neexpedujeme