Kopřiva dvoudomá je vytrvalá rostlina, která je velmi odolná. Asi není nikdo, kdo by neznal rčení: mráz kopřivu nespálí. Je rozšířená po celém světě, hlavně na severní polokouli, ale je možné ji najít i v oblasti tropů. Kopřiva dorůstá výšky až 1,5 metru. Je vyživována plazivými oddenky, které jsou žluté až oranžové. Stonek, lodyha, je přímá. U mladých rostlin není rozvětvená, u těch starších se větví v horní části rostliny. Stonek je ochlupený, stejně jako listy, které mají typický pilovitě zubatý okraj. Stonek i listy jsou žahavé. Za žahavost odpovídají trichomy listů a stonku s acetylcholinem, histaminem, serotoninem, leukotrieny a kyselinou mravenčí. Kopřiva má jednopohlavné květy, tj. samostatné samčí a samičí, oba typy květů vytváří květenství. Samičí latovité a samčí hroznovité. Po odkvětu vzniká vejčitá nažka. Pro většinu z nás je kopřiva jen nepříjemný žahavý plevel, mnozí však kopřivu konzumují i čerstvou, např. místo špenátu, ale častěji se používají sušené listy a nať.
Kopřiva obsahuje velké množství biologicky aktivních látek, mezi ty nejznámější patří:
Esenciální oleje:
Ostatní:
Již z krátkého výčtu složek, které kopřiva obsahuje, je jasné, že její účinky budou rozmanité. Uvedeme pouze ty, které patří mezi schválená zdravotní tvrzení. Není to však zdaleka vše, s čím může kopřiva pomoci.
Díky kopřivě si můžete udržet:
Dále je vhodná pro:
Dovolujeme si vás informovat, že na našem webu již nemůže dále uvádět tvrzení,která nejsou schválenými zdravotními zvrzeními EU a mohla by tak vzbudit dojem jakéhokoliv léčebného účinku bylin či hub. Současná legislativa EU toto zakazuje. I přesto, že tradiční čínská medicína funguje po tisíce let a je vyzkoušená na bezpočtu pacientů. Zároveň nesmíme zmiňovat ani účinky prokázané soudobými vědeckými studiemi. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informace o bylinkách a houbách hledejte ve veřejně dostupných zdrojích na internetu. Hodnotné informace jsou třeba na stránkách www.tcmencyklopedie.cz.