Pampeliška je velmi známá rostlina, která je spojená s jarem a létem. Patří do čeledi hvězdnicovitých. Je vytrvalou plevelnou rostlinou, která dorůstá cca 5‒40 cm. Pampelišku si není možné splést s jinými rostlinami. Vytváří sytě žluté květy, jedná se o úbor, jenž se po odkvětu změní v plodenství složené z ochmýřených nažek („padáčků“). Stonek, v tomto případě stvol, je dutý a u jeho přízemní části se tvoří růžice listů, které jsou velké laločnaté se zubovitým okrajem. Kořen je vřetenovitý a světlý, má zásobní funkce. Rostlina je prostoupena mléčnicemi, což je typ rostlinného pletiva, které je tvořené trubicemi, v nichž se hromadí tekutina. Po utrhnutí pak roní typickou bílou šťávu, která je velmi hořká, tj. latex. Pampelišku můžeme najít na loukách, pastvinách, okolo cest, na zahradách… Není snad místo, kde by nedokázala vyrůst. Rozšířená je po celé Evropě a také západní Asii. „Líbí“ se jí spíš v mírnějším pásmu. Využívání pampelišky coby rostliny je popisováno již ve spisech antického Říma.
Z obsahu látek je možné odvodit i její účinky. Jednotlivé rostlinné části mají různé složení. Pampeliška je bohatá na glykosidy ( taraxacosid), alkaloidy, fenoly, taniny, flavonoidy (luteolinové deriváty) a bílkoviny. Nechybí ani fytosteroly, minerální látky (vápník, hořčík, železo, křemík...), vitaminy A, C, D, E a B.
V kořeni je možné nalézt polysacharidy, např. inulin., volné jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, sukróza), karotenoidy (lutein), mastné kyseliny (myristová kyselina), minerály, pektin atd.
Fenoly, terpeny:
Mezi nejdůležitější složky v kořeni pampelišky jsou fenolové sloučeniny, různé typy terpenových sloučenin.
Seskviterpenový laktony:
Terpeny:
Fenolové sloučeniny:
Dvě první zmíněné kyseliny se nacházejí také v jiných částech pampelišky, tj. listech, stonku.
Hořčiny:
Hořčiny jsou nositeli hořké chuti, navíc normalizují činnost trávicí soustavy
Steroly:
Steroly jsou důležitou součástí rostlin, mnohé plní podobou úlohu jako naše hormony, mohou rostlinu chránit proti nebezpeční a infekcemi atd. Mají strukturu podobnou cholesterolu.
Pampeliška je hodně zkoumána, provedlo se mnoho studií a mnohé byly přesvědčivé a je možné říci, že pampeliška je vhodná pro
Dovolujeme si vás informovat, že na našem webu již nemůže dále uvádět tvrzení,která nejsou schválenými zdravotními zvrzeními EU a mohla by tak vzbudit dojem jakéhokoliv léčebného účinku bylin či hub. Současná legislativa EU toto zakazuje. I přesto, že tradiční čínská medicína funguje po tisíce let a je vyzkoušená na bezpočtu pacientů. Zároveň nesmíme zmiňovat ani účinky prokázané soudobými vědeckými studiemi. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informace o bylinkách a houbách hledejte ve veřejně dostupných zdrojích na internetu. Hodnotné informace jsou třeba na stránkách www.tcmencyklopedie.cz.