Informační lišta
Éra betaglukanů přichází! Představujeme MycoMedica PRO.
Zvolte jazyk země, do které chcete zboží doručit. Podle toho přizpůsobíme web, aby bylo možné zvolit dopravu a zaplatit za objednávku.

Shiitake

Latinsky: Lentinula edodes

Česky: houževnatec jedlý

Čínsky: Xiang Gu

Japonsky: Shiitake

Vitální houba Shiitake patří v Japonsku k nejoblíbenějším lahůdkovým houbám. Pěstuje se tam více než 2 000 let. V Číně je nazývána „voňavá houba“, v Japonsku „houba z dubu“. Tato „královna mezi houbami“ je skvělá jak v kuchyni, tak medicíně.

Pochází ze subtropických oblastí východní a jihovýchodní Asie.  Je to chorošovitá, dřevokazná houba, využívá dřevo, na němž roste, jako zdroj živin pro svůj růst. Najdeme ji na poraněných stromech, kmenech, pařezech, spadaných větvích převážně listnatých stromů. Je možné houbu pěstovat také na polenech. Lupenatá houba vytváří plodnice o průměru 5-10 cm. Klobouk je světle až tmavě hnědý s lehce červenohnědým nádechem. Střed je tmavý s šupinami. Má pevnou dužinu a silnou a výraznou chuť i vůni.

V Japonsku existují spisy pocházející z roku 199 našeho letopočtu, popisující používání Shiitake k léčbě nemocí. Kmen Kyusuy ji přinesl japonskému císaři jako dar. V čínských herbářích je Shiitake označována jako elixír života. Z doby dynastie Sung (960–1127 n.l.) pochází mnoho textů o používání Shiitake. V této době se začala Shiitake v Číně pěstovat.

Pro vědecký svět byla dlouho neznámá. Poprvé ji popsal a zařadil do rostlinného systému v roce 1877 M. J. Berkeley. Ten ji pojmenoval Agaricus edodes. Až v roce 1976 byla D. Peglerem přejmenována a přeřazena do rodu Lentinula.

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny

Povaha: neutrální

Chuť: sladká

Tropismus: Žaludek, Slezina, Plíce

Hlavní účinky podle tradiční čínské medicíny:

Kdy používáme vitální houbu Shiitake pro udržení či zlepšení zdraví?

1) Posiluje Slezinu a střed

Poznámka:

Udržování krve v cévách má na starosti Slezina. Děje se tak prostřednictvím drobných svalů podél cév. Slezina ovládá svaly a když je její Qi silná, krev proudí v cévách a nevylévá se.

2) Podporuje peristaltiku

3) Metabolický syndrom

Poznámka:

Nadváha/obezita, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina glukózy v krvi a zvýšená hladina krevních lipidů (cholesterolu nebo triglyceridů) se souhrnně nazývá metabolický syndrom. Metabolický syndrom je rozšířený problém spojený s moderní civilizací, žijící v nadbytku.

4) Snižuje hladinu homocysteinu

Poznámka:

Zvýšená hladina homocysteinu v krvi se považuje za ukazatel zvýšeného rizika srdeční ischemie, infarktu myokardu, aterosklerózy, zvýšeného krevního tlaku nebo dokonce vzniku rakoviny. Vyskytuje se také u neurologických poruch (demence).

5) Kardiovaskulární problémy

6) Regulace imunitního systému

Poznámka:

Shiitake můžeme díky jeho tropismu použít k celkovému posílení imunitního systému, zvláště u lidí, kteří inklinují k respiračním infekcím a k častým nachlazením.

Je-li výrazně oslabená imunita, podáváme s Agaricem. Pokud je oslabená imunita od dětství, kombinujeme s Cordyceps.

6) Podpora u léčby rakovin 

7) Kašel a astma

8) Kožní problémy

9) Revmatoidní onemocnění

10) Artróza

11) Osteoporóza

12) Ochraňuje játra

13) Snižuje zubní plak

Méně časté použití Shiitake v klinické praxi:

Co si pamatovat:

Shiitake nejvíce posiluje střed a rozhojňuje Qi a krev. Pomáhá při zahlenění a dušnosti.