Co je to Qi
Qi je základní substancí a hybnou silou našeho těla. Je to něco jako palivo našeho organismu. Díky Qi může náš organismus vykonávat určité funkce. Qi obvykle překládáme jako „energie“. Je aktivátorem funkcí, je zdrojem tepla našeho organismu, její yangová část tvoří ochranný obal kolem nás a je součástí naší obranyschopnosti, reguluje tok krve a drží krev v cévním systému, zodpovídá za látkovou výměnu, tedy činnost našeho metabolismu, a dodává našemu tělu výživné látky, které podporují jeho fungování a regeneraci. Na kvalitu naší Qi má vliv jak kvalita a síla esence, kterou jsme převzali od svých předků, tak kvalita potravy, kterou přijímáme, a kvalita vzduchu, který dýcháme. A také síla orgánů, které Qi z potravy a vzduchu vyrábí.
Co je hodně důležité, Qi se musí neustále hýbat, nesmí stagnovat.
Játra jsou orgán, který velmi citlivě reaguje na emoční stres. Jednou z funkcí Jater je, že zprůchodňují vše v organismu. Díky nim proudí v organismu volně nejen Qi, ale i krev a další tekutiny. Pokud trpíme nadměrnými či potlačovanými emocemi, tato schopnost se lehce zablokuje. Nejprve se Qi začne zpomalovat, později vytváří blokády, které se nejčastěji projevují různým pnutím kdekoliv po těle. Pokud stav trvá příliš dlouho, začne se blokovat i krev a hlen. A tímto způsobem vznikají v těle různé útvary – myomy, cysty nebo třeba nádory.
Zablokování jaterní Qi mohou způsobit hlavně emoce a naše duševní rozpoložení. Jakmile podléháme emocím, stáhneme se, tělo není uvolněné a Qi a krev nemohou volně proudit. To nám může působit nervozitu, plačtivost, podrážděnost, stažení šíje a bolest hlavy. Energeticky nabuzená Játra mají tendenci napadat Slezinu (trávení), což můžeme pociťovat jako nadýmání či průjmy. Pokud nadměrná energie Jater napadla Žaludek, projevuje se to říháním, pocitem na zvracení nebo zvracením, hořkostí v ústech a bolestí v boku. Při stagnaci Qi Jater stagnují krev a tekutiny, mohou vznikat otoky, nadýmání a otékat uzliny.
Stagnace jaterní Qi může mít negativní dopad na menstruační cyklus u žen. Poruchy menstruace, bolestivá menstruace, neplodnost apod. Zcela typickým projevem stagnace Jater je premenstruační syndrom. Stagnace jaterní Qi je zodpovědná za vše, co se zhoršuje stresem.
Základními příznaky stagnace jaterní Qi jsou:
Obecné zásady
Stagnace Qi se většinou spojuje s poruchou funkce Jater. Z biolékařského úhlu pohledu představují Játra detoxikační továrnu těla a všechny látky vstřebávané trávicí soustavou jimi nejprve projdou. Játra zpracovávají a metabolizují přírodní i umělé sloučeniny. Z důvodu stále se zvyšujícího zastoupení umělých látek (konzervační látky, barviva, léčiva) v moderním jídelníčku bývají Játra často přetížena. To se může podílet na některých příznacích stavu známého v tradiční čínské medicíně jako stagnace jaterního Qi. Na Játra má rovněž vliv přejídání či příliš časté stravování. Přestože za hlavní zažívací orgán považujeme Slezinu, jsou to Játra, kdo ovlivňuje rozdělení a načasování přísunu živin do ní, aby mohla účinně pracovat. Přetížení Sleziny má zprostředkovaný dopad na pohyb jaterního Qi.
Pokud dochází ke stagnaci jaterního Qi, je třeba se vyhýbat svíravým a zadržujícím potravinám. Přednost by měly dostávat potraviny mírně ostré a rozptylující podstaty. Pacienti by měli jíst méně (odcházet od stolu s pocitem, že by zvládli sníst více) a poslední jídlo dne podávat pozdě odpoledne či brzy večer. U stolu velmi škodí bouřlivé nebo prchavé emoce, jíst je třeba v klidném a uvolněném prostředí. Tento jídelníček by měl klást důraz na zeleninu s bohatým zastoupením zelených, žlutých i červených druhů zeleniny doplněných o ostré rozptylující druhy. Lehce kořeněné pokrmy jako je kari či jídla asijské kuchyně pomáhají v oběhu Qi. Sacharidy a bílkoviny hrají až druhořadou roli, dohromady by neměly tvořit více než polovinu stravy.
Potraviny rozptylující povahy mírně ostré: koření, cibule, česnek, listová hořčice, řeřicha, kurkuma, bazalka, máta včetně máty peprné, křen, pepř, kardamom, kmín, fenykl, kopr, zázvor, malé množství vína (nejlépe červeného) či rýžového vína, kávy (1 šálek denně); v případě výskytu stagnace horka buďte opatrní s ohřívajícími potravinami.
Aktivity jsou u stagnace Qi důležité. Z aktivit je vhodná rychlá chůze, cvičení při hudbě, protahovací cvičení, masáže a samomasáže vybraných bodů a částí těla. Co se týká masáží, můžete si stimulovat prostor na noze mezi palcem a ukazováčkem, nebojte se přitlačit, začíná zde dráha Jater a hezky si ji uvolníte. Můžete aplikovat každý večer po sprchování.
Pokud trpíte nadýmáním, doporučuji využít recept na zahřívací pytlík a přikládat ho na oblast pupíku, podpoříte pohyb ve střední části těla a pomůžete si zde i doplnit energii.
Proporcionální složení potravy u stagnace jaterní Qi
Tento jídelníček by měl klást důraz na zeleninu s bohatým zastoupením zelených, žlutých i červených druhů zeleniny doplněných o ostré rozptylující druhy. Lehce kořeněné pokrmy jako je kari či jídla asijské kuchyně pomáhají v oběhu Qi. Sacharidy a bílkoviny hrají až druhořadou roli, dohromady by neměly tvořit více než polovinu stravy.
Dodržování správného stravování a životního stylu je klíčové pro obnovu rovnováhy v těle a podporu správné funkce Jater.
Toto vše opražíme na pánvi, nasypeme do kapesníku nebo kousku plátna, svážeme, vyzkoušíme teplotu a přikládáme pod pupík. Pokud máte problémy se spánkem, můžete skořici vyměnit za levanduli.
Stravování při nedostatečnosti Yin vyžaduje pečlivé vybírání potravin, které poskytují potřebnou výživu a hydrataci tělu. Důraz je kladen na koncentrované živiny, vysoký podíl bílkovin a správnou přípravu jídel. Vyhýbání se potravinám, které mohou zhoršit příznaky nedostatečnosti Yin, je klíčové pro zlepšení celkového zdraví a pohody. Pravidelný denní režim, dostatečný spánek a správná hydratace jsou také nezbytné pro udržení rovnováhy Yin v těle.