Popis obrazu
Sucho je patologií podzimu a do těla vniká nosem nebo ústy. Napadá plíce a vysušuje tekutiny, což vede k vysušování krve a vyživující energie a zhoršování svlažování organismu. Suchost je velmi podobná nedostatku Yin a může být jeho následkem.
Klíčové příznaky suchosti:
Suchost může být způsobena teplým nebo chladným suchem.
Teplé sucho: Vyskytuje se na podzim během babího léta nebo na jaře. Napadá obrannou energii Wei Qi, pokožku a plíce. Projevuje se horečkou, zimomřivostí, bolestmi hlavy, mírným pocením, suchem v krku a nose, žízní.
Chladné sucho: Je důsledkem chladných podzimních dnů. Projevuje se na pokožce a plicích, spíše horečkou, ucpaným nosem bez sucha, řidšími hleny, suchými rty. Suchost se může rychle transformovat v horkost.
Sucho postihuje především plíce a žaludek a související tkáně. Sucho může, ale nemusí být spojeno s nedostatečností Yin. Potraviny určené k zvlhčení sucha mají sklony k promazávání a tvorbě hlenu, což je odlišuje od potravin zvyšujících Yin. Doporučuje se konzumace dušené nebo napařované zeleniny a dodržování pitného režimu pro dostatečné svlažování organismu.
Vyhýbejte se
Čínští lékaři říkají, že u obrazů suchosti nestačí pít vodu, ale je třeba jíst vodu. Znamená to, že je třeba jíst více jídel obsahujících tekutiny. Polévky, zelenina, ovoce. Jíst jen rohlíky by byla špatná cesta.
Doporučovaný pitný režim:
Potřebujeme:
Postup:
Cibulku lilii přivedeme k varu v 1 l vody a vaříme 30 minut na mírném ohni. Přidáme 100 g nakrájeného chřestu a vaříme dalších 30 minut. Podáváme 2x denně. NESOLÍME!
Potřebujeme:
Postup:
Sušené Hericium namočíme, cibulku nakrájíme na jemné plátky, tofu a tvaroh na kostky a vše smícháme. Vymačkáme vodu z Hericia a nasekáme na kousky. Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme cibuli, tofu, tvaroh, Hericium a burské oříšky a vše promícháme. Vmícháme Shoyu, med a sůl. Přidáme 1 šálek vody, přivedeme k varu, stáhneme a necháme dusit asi 15 minut. Zakapeme sezamovým olejem a podáváme.